Super antioxidant + piknogenol+Ginkgo Biloba+......

Go down

Super antioxidant + piknogenol+Ginkgo Biloba+......

Пишување by bube on Пет Јан 08, 2010 8:27 am

Суперантиоксидант со Пикногенол
Стресот, загадената околина, лошата исхрана, токсините во храната, пушењето и процесот на стареење ce причинители за создавање слободни радикали. Клетките се оштетуваат од овие слободни радикали (оксиданти) кои се причина за сериозни здравствени проблеми. Затоа антиоксидантите се во фокусот на многу медицински истражувања и најшироко употребувани од нутриционистите.
Суперантиоксидантот со Пикногенол, извлечен од кората на медитеранскиот бор, содржи природни антиоксиданти кои ги елиминираат слободните радикали. Пикногенолот е најмоќниот антиоксидант. Се смета дека тој е 20 пати појак од витаминот Ц и 50 пати појак од витаминот Е. Производот содржи пченични

никулци, зелен чај, боровинки, гинкобилоба и бетакаротин.
Суперантиоксидантот ги заштитува сите клетки од дегенерација, а има особено големи ефекти кај:
• Преголем напор и стрес
• Висок ризик од кардио-васкуларни, дегенеративни, малигни заболувања и заболувања на црниот дроб
• Активни и пасивни пушачи
• Изложеност на атмосферски загадувања и издувни автомобилски гасови, работа во средина со високо ниво на концентрација на токсини и др.
• Изложеност на хемикалии и интензивна сончева светлина
• Првите 3 месеци на бременост поради намалување на опасноста од вродени аномалии
• Одржување на кожата млада, здрава, еластична (поради намалување на појава на брчки)
• Ги подобрува видот и памтењето
• Профилактично кај оние лица кои сакаат да го успорат процесот на стареење и да го одржуваат телото во добра состојба по 35-40-тата година
• Превенција од проширени вени
• Го намалува интензитетот на алергијата (особено на полен), псоријазата и др. кожни заболувања
• Има благотворно дејство на зглобовите (ги намалува болките кај отечените зглобови и ги ублажува последиците од спортски повреди)
• Заштитува и помага заздравување од инфаркти и мозочни удари
• Помага при лекување на чир на желудник
• Ги намалува компликациите предизвикани од шеќерна болест.
Пикногенол
Од сите познати извори на пикногенол, се смета дека е најдобар оној што произлегува од кората на крајбрежен бор (Пинус Маритимус или Пинус Пинастер) кој успева во Јужна Франција; содржи повеќе од 40 разновидни биоактивни состојки,
претежно биофлавоноиди и проантоцијаниди. Истражувањата кои се изведуваат цели 400 години, покажуваат дека пикногенолот има извонредно благотворно дејство врз здравјето на човекот. Се користи во цела Европа и познат е како „храна на младоста“ поради способноста да го зајакне колагенот и еластинот - основните состојки на кожата, зглобовите и крвните садови; веќе се препорачува и од многу современи лекари во САД и Канада.
Флавоноидите во пикногенолот ја поттикнуваат активноста на ензимите и обезбедуваат позитивен ефект. Покрај заштитата на здравјето, флавоноидите можат да бидат корисни при лекување на рак во понапредна фаза. Пикногенолот е исклучително важен за мозочните функции - го подобрува памтењето, бидејќи поволно влијае врз циркулацијата на крвта и хранењето на сите телесни клетки (особено мозочните).
Оваа специфична комбинација на состојки може да помогне да се продолжи животот и да му се обезбеди квалитет (здравје, младешки изглед).
Голем број лекари и истражувачи од Финска, Германија, Франција, Холандија и Англија го препорачуваат пикногенолот кај алергијата на полен, бидејќи е најделотворен, со најмалку нуспојави. Алергијата е поврзана со одделување на хистаминот од клетките. Пикногенолот, како и некои други флавоноиди, го спречуваат ослободувањето на хистаминот, што претставува подобар пристап при лекување на алергија, отколку употребата на антихистаминските препарати.

bube

Број на мислења : 30
Местолокација : Скопје
Job/hobbies : Супер храни
Registration date : 2009-04-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот